W dniach 19-21 października 2018 odbył się w Reykjaviku doroczny kongres Arctic Circle Assembly, który zgromadził ponad 2000 uczestników z ponad 50 krajów.
Konferencje Arctic Circle, o profilu polityczno-naukowo-biznesowym, zwołuje organizacja non profit o tej samej nazwie, założona i kierowana przez byłego prezydenta Islandii Olafura Ragnara Grimssona, który był przewodniczącym tegorocznego kongresu. Arctic Circle Assemblies to obecnie największe cykliczne kongresy poświęcone Arktyce. Oprócz kongresów w Rejkiawiku, Arctic Circle organizuje co roku mniejsze, specjalistyczne konferencje w innych państwach (Forums), nie tylko tych będących członkami Rady Arktycznej.
Kongresy Arctic Circle mają na celu ułatwianie dialogu między liderami i ekspertami politycznymi oraz biznesowymi, naukowcami, przedstawicielami rdzennej ludności i innymi grupami międzynarodowymi zainteresowanymi Arktyką.
Zgodnie z zeszłoroczną zapowiedzią Wiceministra Nauki prof. Łukasza Szumowskiego, polska aktywność była widoczna również podczas tegorocznego kongresu Arctic Circle.
Sesja tematyczna „Biotic indicators of Arctic environmental changes”, organizowana przez Polskie Konsorcjum Polarne, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr, a prowadzona przez prof. Wiesława Ziaję (UJ) oraz dr. hab. Piotra Owczarka (UWr), została dobrze oceniona przez organizatorów. Zgromadziła słuchaczy z wielu krajów, w tym z USA, Kanady, Islandii i innych krajów skandynawskich, a dyskusja kontynuowana była również po formalnym zakończeniu sesji. W sesji uczestniczył Ambasador RP w Islandii Gerard Pokruszyński.
Zaprezentowane w trakcie sesji wyniki badań utwierdzają w przekonaniu, że problem zachowania różnorodności biologicznej w Arktyce jest kluczowy. Prof. Ziaja zachęca prelegentów do opublikowania treści przedstawionych w polskich referatach jako artykułów w renomowanych czasopismach międzynarodowych.
Program i opis sesji: https://www.pkpolar.pl/eng/arctic-circle-2018/.
Obecność delegacji z Polski wraz z odpowiednim zaprezentowaniem się znacząco zwiększyła szansę na zgodę na zorganizowanie kolejnej polskiej sesji w roku 2019. Sesja ta będzie nosić tytuł „Recent changes of cryosphere – research based on infrastructure of the Polish Polar Stations on Svalbard”, a jej koordynatorem jest prof. Ireneusz Sobota (UMK). Pozwoli ona nie tylko przedstawić najistotniejsze wyniki badań, ale również zaprezentować bogatą polską infrastrukturę na Svalbardzie, która stanowi znakomitą wizytówkę polskiej działalności w Arktyce.
Delegaci aktywnie promowali polską aktywność w Arktyce. Podjęto też szereg rozmów dwustronnych. Prof. Ireneusz Sobota zapraszał gości na organizowane w 2020 roku w Toruniu Międzynarodowe Sympozjum Polarne; prof. Wiesław Ziaja zainicjował rozmowy między Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem Akureyri oraz University Centre of the Westfjord w celu nawiązania współpracy w ramach programu UE Erasmus.
Udział polskiej delegacji to potwierdzenie znaczącej roli polskich jednostek badawczych w badaniach Arktyki, a także prezentacja posiadanego potencjału. Polska była jedną z niewielu narodowych misji prezentujących tak szerokie zaangażowanie instytucjonalne w monitoring Arktyki.
Cele kongresu Arctic Circle, jego formuła i tematyka są ważnym regionalnym uzupełnieniem (lub równoległym głosem) do Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24, która odbędzie się w Katowicach w grudniu. To, że w przededniu tego wydarzenia głos polski był widoczny w Reykjaviku, jest bardzo korzystne dla interesów i wizerunku naszego kraju.
Polscy reprezentanci na Arctic Circle 2018:
Piotr Głowacki (IGF PAN)
Maja Lisowska (UŚ / Sekretariat PKPol)
Elżbieta Łepkowska (UŚ / Sekretariat PKPol)
Piotr Łepkowski (UŚ)
Krzysztof Migała (UWr)
Piotr Owczarek (UWr)
Gerard Pokruszyński (Ambasador RP w Islandii) wraz ze współpracownikami
Piotr Rakowski (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Ireneusz Sobota (UMK)
Bogdan Zagajewski (UW)
Wiesław Ziaja (UJ)
Media
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami:
- Relacja filmowa i galeria zdjęć autorstwa Piotra Łepkowskiego:
- Relacja fotograficzna P. Łepkowskiego: https://www.pkpolar.pl/arctic-circle-assembly-2018/
- Zdjęcia organizatorów AC 2018:
https://www.flickr.com/photos/arctic_circle/albums/ - Nagrania wybranych wystąpień:
http://www.arcticcircle.org
Podziękowania
Składamy serdeczne podziękowania Panu Ambasadorowi Gerardowi Pokruszyńskiemu oraz pracownikom Ambasady RP w Reykjaviku za uczestnictwo w kongresie i wsparcie merytoryczne oraz logistyczne polskich uczestników.
Gorąco dziękujemy również prof. Adamowi Sułkowskiemu (Szkoła Biznesu, Babson College, Boston, USA) za dyskusję podczas polskiej sesji oraz udział w relacji filmowej.
Udział polskiej delegacji dofinansowany był ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (umowa nr MNiSW/2018/DN/538 dotycząca przekazania środków finansowych celem pokrycia realizacji działalności upowszechniającej osiągnięcia naukowe, polegającej na udziale pracowników Uniwersytetu Śląskiego i członków Polskiego Konsorcjum Polarnego w konferencji Arctic Circle Assembly 2018 w Reykjaviku, Islandia w dniach 19-21 październik 2018 r.). Dziękujemy za wsparcie oraz owocną współpracę.