“Oaza” – Jakub Wawrzak o Stacji A.B. Dobrowolskiego

Projekt fotograficzny “Oaza” to część artystyczna pracy doktorskiej Jakuba Wawrzaka obronionej w zeszłym roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zagadnienie jest także głównym przedmiotem rozprawy w części teoretycznej pt. „Obrazy wirtualne a fenomen recepcji dioramy”.

Podczas obrony pracy doktorskiej przedstawiona była wystawa obejmująca cykl fotografii pt. „Oaza” oraz makieta przestrzenna stacji im. A. B. Dobrowolskiego.  Warto dodać, że autor realizował ten projekt od niemal trzech lat. W ramach inicjatywy powstał również film, który można obejrzeć w sieci (https://youtu.be/SGIpwvQcYGM).

Cykl fotografii otrzymał kilka nagród, m.in. dwie nagrody w ramach Moscow International Foto Awards (2019), dwie nagrody w ramach Tokyo International Foto Awards (2018, zdjęcia zostały zaprezentowane na wystawie w Shibuya Art Center w Tokio). Praca “Oaza” (cykl fotografii + makieta stacji) otrzymała także II Nagrodę w ramach V Piotrkowskiego Biennale Sztuki. W zeszłym roku projekt znalazł się na liście londyńskiego Gomma Photography Grant. Film był przedstawiony przez autora w ramach Festiwalu Panoramic Granollers w Barcelonie.

Obecnie autor pracuje nad makietą ukazującą jedno z pomieszczeń placówki opierając się na zdjęciach i tekście artykułu australijskiej dziennikarki prasowej Joe Chandler, która odwiedziła stację w 2010 roku.

Gratulujemy!

Linki:

https://www.moscowfotoawards.com/winners/moscow/2019/4788/

https://www.tokyofotoawards.jp/winners/tokyo/2018/4341/

http://panoramicgranollers.cat/open-panoramic/

https://contemporarylynx.co.uk/the-5th-piotrkow-biennale-of-art-tribute-to-andrei-tarkovsky/jakub-wawrzak-oaza-intermedia-250-x-150-x-35-cm

https://www.all-about-photo.com/photo-articles/photo-article/451/the-shortlisted-photographers-for-the-2018-gomma-photography-grant

https://wawrzak.com/works

Comments are closed.