W dniach 13-15 października 2017 odbył się w Reykjaviku piąty doroczny kongres Arctic Circle Assembly, który zgromadził ponad 2300 uczestników z ponad 50 krajów. Konferencje Arctic Circle, o profilu polityczno-naukowo-biznesowym, zwołuje organizacja non profit o tej samej nazwie, założona i kierowana przez byłego prezydenta Islandii Olafura Ragnara Grimssona, który był przewodniczącym tegorocznego kongresu. Arctic Circle Assemblies to obecnie największe cykliczne kongresy poświęcone Arktyce. Oprócz kongresów w Rejkiawiku, Arctic Circle organizuje co roku mniejsze, specjalistyczne konferencje w innych państwach (Forums), nie tylko tych będących członkami Rady Arktycznej.
Kongresy Arctic Circle mają na celu ułatwianie dialogu między liderami i ekspertami politycznymi oraz biznesowymi, naukowcami, przedstawicielami rdzennej ludności i innymi grupami międzynarodowymi zainteresowanymi Arktyką.
Polskie aktywności na Arctic Circle Assembly 2017
W tegorocznym spotkaniu mocno zaakcentowany był udział Polski. Obejmował on następujące wydarzenia:
- sesja plenarna: “Poland and the Arctic” (15.10.2017), z wystąpieniami m.in. prof. Łukasza Szumowskiego, Podsekretarza Stanu w MNiSW oraz Andrzeja Misztala, Dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ;
- sesja tematyczna: “The Arctic and polar research as a Vehicle for STEM & Environmental Education” (15.10.2017);
- sesja tematyczna: “Polish Exploration of the Changing Arctic” – pokaz filmów (14.10.2017);
- wystawa: “From Long Tradition to Modern Studies of the Arctic System” (13.-15.10.2017).
Szczegółowe informacje dostępne są w przewodniku po polskich sesjach podczas Arctic Circle Assembly 2017: https://www.polarknow.us.edu.pl/wp-content/uploads/Arctic_Circle_Assembly_2017_broszura_polska.pdf
Inicjatywę tę współorganizowały:
- Polskie Konsorcjum Polarne – koordynator;
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych;
- Uniwersytet Śląski jako lider Konsorcjum;
- Centrum Studiów Polarnych;
- Komitet Badań Polarnych PAN.
Poprzez merytoryczne i graficzne opracowanie wystawy, która była prezentowana podczas całego Arctic Circle Assembly, sesję filmową, sesję tematyczną „The Arctic and Polar Research as a Vehicle for Stem & Environmental Education”, a zwłaszcza poprzez sesję plenarną, przedstawiono uczestnikom konferencji najważniejsze elementy historii polskich badań polarnych oraz – przede wszystkim – główne sztandarowe wyniki i przedsięwzięcia w zakresie badań polarnych, upowszechniając i promując osiągnięcia naukowe polskich instytucji naukowych skupionych w Polskim Konsorcjum Polarnym oraz Centrum Studiów Polarnych – części Konsorcjum.
Umiejętne i szerokie upowszechnianie wyników polskich badań i aktywności na największym na świecie zgromadzeniu naukowców, polityków, przedsiębiorców oraz dziennikarzy zajmujących się Arktyką owocuje efektami bezpośrednimi – uzgodnieniami w zakresie międzynarodowej współpracy naukowej oraz edukacji, a także pośrednimi – wzrostem widoczności i prestiżu nauki polskiej oraz Polski w skali światowej.
Główne zagadnienia poruszane podczas polskiej sesji plenarnej
W trakcie polskiej sesji plenarnej wystąpienia wygłosili (streszczenie wystąpienia wyświetla się po kliknięciu na nazwisko):
Nagranie wystąpienia prof. Jani zostało udostępnione online przez Sekretariat Arctic Circle: https://vimeo.com/238261492
Prof. Szumowski podkreślił kluczową rolę społecznej odpowiedzialności nauki, programów i projektów edukacyjnych (na przykładzie projektu Horyzont 2020 „EDU-ARCTIC”, którego liderem jest Instytut Geofizyki PAN). Przedstawił również unikatowe w skali świata Centrum Studiów Polarnych, kształcące w innowacyjny sposób badaczy terenów podbiegunowych.
Poinformował również o planowanym w najbliższych tygodniach zakończeniu prac nad dokumentem poświęconym priorytetom w polskiej polityce polarnej, który MSZ opracowuje zarówno na potrzeby krajowe, jak i Rady Arktycznej oraz innych partnerów zagranicznych.
Sesję poprowadziła Małgorzata Śmieszek z Arctic Centre, University of Lapland w Rovaniemi.
Podsumowanie działań polskiej delegacji
Polska delegacja, złożona z przedstawicieli środowiska naukowego oraz ministerstw (MNiSW, MSZ) bardzo aktywnie uczestniczyła w kongresie, kładąc szczególny nacisk na promowanie polskich osiągnięć naukowych w obszarach polarnych i wszelkie działania korzystne dla dalszego rozwoju polarnej nauki w naszym kraju. Poniżej przedstawiamy główne wyniki tych działań (szczegółowe informacje wyświetlą się po kliknięciu na tytuł):
Ten obszar tematyczny będzie proponowany do ustanowienia Mission Council w ramach Arctic Circle – jako grupy szczególnej aktywności międzynarodowej z naturalnym udziałem przedstawicieli Polski w zespole sterującym.
Po posiedzeniu w Ambasadzie RP na spotkaniu z Panem Jamesem Gamble z Anchorage (Alaska, US), który był przez ostatnie 10 lat przedstawicielem w Arctic Council jako Sekretarz reprezentujący społeczności lokalne wysp Aleuckich, rozwinięto inicjatywę strategicznej, międzynarodowej współpracy w obszarze edukacji polarnej i promocji nauk o Arktyce w społeczeństwie, na różnych poziomach edukacji – od szkół do studiów doktoranckich oraz społeczeństwa w grupie tzw. III wieku. Z racji efektów Polski jako lidera dotychczasowego programu, ten obszar tematyczny może być proponowany przez Polskę jako Obserwatora w Arctic Council na przyszłe lata.
Dr Goździk zaproponowała również współpracę w ramach projektu EDU-ARCTIC dr Markowi Brandonowi z The Open University, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Szczegóły będą omawiane po konferencji.
Ponadto dr Martin Jeffries, USA (Executive Director, Inter-agency Arctic Research Policy Committee, Office of Science and Technology Policy, Executive Office of the President) zasugerował, aby projekt EDU-ARCTIC był ponownie zaprezentowany podczas Arctic Science Ministerial w Berlinie, 25-26.10.2018. Poinformował również, że jednym z priorytetów Finlandii w ramach prezydencji jest edukacja.
Zdaniem RAE, umowa powinna zostać podpisana na szczeblu ministerialnym. Dr Klepikow wyraził nadzieję na zawarcie umowy w szybkim terminie i wyraził gotowość do rozmów o włączeniu polskich badaczy polarnych do wyprawy RAE w roku przyszłym. Uzgodniono również, że pod nieobecność pracowników Instytutu Geofizyki PAN w tym sezonie letnim, grupa rosyjska zapozna się ze stanem stacji i udokumentuje go.
Proces reaktywacji stacji im. A. Dobrowolskiego wchodzi w fazę, w której włączenie się MNiSW oraz MSZ do kwestii formalno-prawnych i finansowych staje się koniecznością.
Dokonał również wstępnych ustaleń dotyczących wymiany w ramach programu Erasmus między UJ a University Centre of Westfjords z Dyrektorem Centrum Peterem Weissem.
Pierwsze wnioski
Wskazany jest nasz udział w kolejnych zgromadzeniach Arctic Circle z sesjami tematycznymi organizowanymi we współpracy międzynarodowej. O ile na forum naukowym polska aktywność w zakresie badań arktycznych jest od dawna rozpoznawalna, wskazane byłoby również jej szersze upowszechnianie w kręgach wykraczających poza środowisko stricte naukowe. Dyskusje kuluarowe pokazały również, iż bardzo istotnym zagadnieniem jest zwiększanie publicznego dostępu do danych pomiarowych i obserwacyjnych, zbieranych przez szereg lat przez polskie grupy badaczy w rejonie Arktyki.
Warte rozważenia jest również poszerzenie udziału o elementy artystyczne, nawiązujące do problematyki polarnej.
Ponadto, rekomendowane jest opracowanie albumu prezentującego polską aktywność naukową w Arktyce i popularyzującego najistotniejsze osiągnięcia naukowe, na podstawie plansz wystawy Poland and the Arctic. From long tradition to modern studies of the Arctic, uzupełnionych o kilka dodatkowych elementów oraz opatrzonych komentarzem tekstowym, wraz z przedsłowiem autorstwa Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Skład delegacji (w kolejności alfabetycznej):
Agnieszka Beszczyńska-Möller (Instytut Oceanologii PAN)
Aleksander Dańda (MNiSW)
Piotr Głowacki (Instytut Geofizyki PAN)
Agata Goździk (Instytut Geofizyki PAN)
Tomasz Jałukowicz (MNiSW)
Jacek Jania (Uniwersytet Śląski)
Marek Lewandowski (Instytut Geofizyki PAN)
Maja Lisowska (Uniwersytet Śląski)
Elżbieta Łepkowska (Uniwersytet Śląski)
Piotr Łepkowski (Uniwersytet Śląski)
Andrzej Misztal (MSZ)
Piotr Rakowski (MSZ)
Tymoteusz Sawiński (Uniwersytet Wrocławski)
Ireneusz Sobota (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Piotr Stankiewicz (Instytut Geofizyki PAN)
Łukasz Szumowski (MNiSW)
Anna Temp (University of Edinburgh / Instytut Geofizyki PAN)
Mateusz Waligóra (Uniwersytet Śląski)
Jan Marcin Węsławski (Instytut Oceanologii PAN)
Wiesław Ziaja (Uniwersytet Jagielloński)
Tymon Zieliński (Instytut Oceanologii PAN)
Media
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: https://www.pkpolar.pl/galeria/arctic-circle-assembly-2017/
oraz krótkiej relacji filmowej: https://vimeo.com/241603449
Z treścią wystawy “From Long Tradition to Modern Studies of the Arctic System” można zapoznać się na stronie: https://www.pkpolar.pl/from-long-tradition-to-modern-studies-of-the-arctic-system/
Relacje o polskim udziale na Arctic Circle Assembly 2017:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/rocznica-polskiej-wyprawy-na-spitsbergen-na-arctic-circle-assembly.html
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych: http://www.msz.gov.pl/en/foreign_policy/baltic/arctic/and_the_arctic_circle_2017_is_over_
- Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Reykjaviku: http://www.reykjavik.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/mocne_bialo_czerwone_akcenty_podczas_arctic_circle_assembly_2017
- Sekretariat Arctic Circle – wykład prof. Jacka Jani: https://vimeo.com/238261492
Podziękowania
Składamy serdeczne podziękowania Kierownikowi Ambasady RP w Reykiaviku, Radcy-Ministrowi Lechowi Mastalerzowi oraz pracownikom Ambasady za gościnne przyjęcie oraz pomoc logistyczną.
Merytoryczne i techniczne przygotowanie wystawy “From Long Tradition to Modern Studies of the Arctic System” oraz części filmów na sesję “Polish Exploration of the Changing Arctic” sfinansowane zostało w ramach umowy nr 964/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę: „Przygotowanie polskich sesji popularnonaukowych na potrzeby ARCTIC CIRCLE ASSEMBLY 2017 – http://www.arcticcircle.org/”
Udział przedstawicieli Polski, aktywnie włączonych w przygotowania sesji podczas Arctic Circle Assembly 2017 dofinansowany został ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie porozumienia o współpracy i rozliczeniu organizacji wizyty polskiej delegacji w ramach konferencji Arctic Circle Assembly 2017 w dniach 13-15 października 2017 r. z dn. 12 października 2017 r.
Podziękowania Organizatorów Arctic Circle Assembly 2017: https://www.pkpolar.pl/wp-content/uploads/2017/10/Thank-you-letter-for-Breakout-Speakers-2017.pdf