WYSTAWA: Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych

5 kwietnia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu miało miejsce otwarcie wystawy pt. Arktyka i Antarktyka – 200 lat polskich badań polarnych.

Wystawa sięga do lat 1772 – 5, czasów drugiej wyprawy Jamesa Cooka, któremu towarzyszyli dwaj polscy przyrodnicy Jan i Jerzy Forsterowie z Gdańska. Kolejnym ważnym wydarzeniem stał się udział Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej na pokładzie statku Belgica w latach 1897-9. Załoga statku uwięziona przez lody zmuszona została do pierwszego w dziejach udanego antarktycznego zimowania w warunkach nocy polarnej. Historię polskich badań polarnych kontynuowały później międzywojenne i powojenne wyprawy arktyczne na Spitsbergen oraz fakt powołania do życia dwóch polskich stacji antarktycznych: im. A.B. Dobrowolskiego w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej (1959) i H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (1977) i arktycznej na Spitsbergenie (1957). Na wystawie możemy oglądać okazy fauny lądowej i morskiej oraz ubiory, broń czy przedmioty codziennego użytku rdzennych ludów północy (Inuitów, Samów i Ewenków). Na ekspozycji prezentowane są czasopisma, książki, zdjęcia, filmy, sprzęt używany przez polarników, pamiątki po wybitnych badaczach oraz makieta nowej antarktycznej stacji.
Dla najmłodszych przygotowano warsztaty tematyczne.

Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia br!

Adres: Rynek 11, 26-600 Radom

Galeria fotograficzna z otwarcia wystawy: https://www.pkpolar.pl/arktyka-i-antarktyka-200-lat-polskich-badan-polarnych-muzeum-im-j-malczewskiego-w-radomiu/

Comments are closed.